Офіційна інформація про ТОВ “АРЦ”

ТОВ «Авіаційний розрахунковий центр» (скорочена назва – «АРЦ», за кордоном – «ААС») – провідна геоінжинірингова компанія України в галузі збору, обробки та надання геопросторових даних.

Головний офіс розташований у м. Київ, Україна, вул. Волинська, 67

Електронна пошта: photo@avia.org.ua

Телефон:

Веб-сайт: avia.org.ua

Штат співробітників компанії: 35 людина.

Основні види діяльності:

  • Виконання дистанційного зондування землі: аерофотозйомка, лазерне сканування, радіолокаційна, мультиспектральна, аерогеофізична зйомка, ехолокація та ін. Постачання даних космічної зйомки.
  • Виконання топографо-геодезичних робіт.
  • Виробництво фотограмметричних та картографічних матеріалів будь-якого масштабного ряду.
  • Виконання геологічних, геофізичних, археологічних, метеорологічних досліджень.
  • Створення баз даних, геоінформаційних систем (ГІС).

Участь в інших компаніях:

«АРЦ» володіє основним пакетом акцій ПрАТ «Авіакомпанія «Колумбус», яке експлуатує повітряні судна, що використовуються «АРЦ».

Участь у громадських організаціях

з 2013 р. по теперішній час – член Громадської організації «Українське товариство виробників геопросторових даних» (УКРГЕО);

з 2013 р. по теперішній час – член Технічного комітету стандартизації України – ТК 103 (Географічна інформація/геоматика).

Відмінні особливості:

«АРЦ» – єдина компанія у сфері топографо-геодезичної діяльності України, яка має повний цикл виробництва, заснованого на передових технологіях, що успішно виконує зазначені роботи за межами України.

«АРЦ» – єдина компанія, яка рішенням Державіаслужби з 2013 р. визначена офіційним постачальником в Україні аеронавігаційної інформації у галузі створення електронних карт про місцевість та перешкоди.

«АРЦ» має одну з найповніших баз геопросторових даних на територію України, Екваторіальної Гвінеї та деяких інших країн.

Застосовувані технології

Повітряні судна:

з 1996 по 2008 – аерофотознімальне повітряне судно Ан-30 (UR-30005)

з 2007 р. по сьогодні – спеціально обладнане повітряне судно Beechcraft King Air C-90A (UR-CRV)

Аерофотокамери

з 2000 по 2007 – аналогова (плівкова) ТЕ та ТАФА-10

з 2004 по 2006 – аналогова (плівкова) RC-10

з 2007 по 2008 – аналогова (плівкова) RC-30

c 2007 по 2015 – цифрова широкоформатна Microsoft Vexcel UltraCam X

з 2010 – цифрова середньоформатна Trimble (Rollei) AIC Pro 65+

c 2016 – цифрова широкоформатна Vexcel UltraCam Eagle Prime

Авіаційний лазерний сканер

з 2010 – Optech ALTM Gemini

Фотограмметричні та картографічні

c 2010 р. по сьогодні – фотограмметричний комплекс ПЗ Inpho, стереомонітори Planar StereoMirror SD2220

З 2012 р. по сьогодні – картографічний комплекс ПЗ ArcGis, Digitals, стереомонітори Planar StereoMirror SD2220

з 2018 р. по теперішній час – фотограмметричний комплекс програмного забезпечення SURE для створення TrueOrtho (справжні ортофтоплани) і 3D моделей

Історія створення та етапи розвитку

У середині 1990-х, у перші роки становлення незалежності України, у зв’язку з різким скороченням державного фінансування практично повністю припинилося створення та оновлення карт, виконання топографічних зйомок, відповідно, аерофотознімальних робіт — галузь занепала. У цей час колишні фахівці аерофотознімальної ескадрильї Київського Об’єднаного авіазагону (одного з п’яти аерознімальних підприємств СРСР), які припинили своє існування, відновили свою професійну роботу в новоствореній компанії – « АРЦ ». Яка, ставши наступником аерофотознімальної галузі України, успадкувало найголовніше – багаторічний досвід та професійні навички співробітників, які зуміли не лише зберегти та продовжити традиції аерознімальної ескадрильї, а й організувати, під керівництвом легендарного фахівця СРСР Бориса Козлова, високоефективне виробництво.

Поштовхом у технологічному розвитку компанії послужив Проект Міжнародного Банку реконструкції та розвитку «Видача державних актів на право власності на землю у сільській місцевості та розвиток кадастру», що проводиться в Україні в період з 2006 по 2012 роки, однією з метою якого було створення умов для розвитку галузевих українських компаній.

2000 р.                – було створено «АРЦ».

2007 р.                – в аерофотознімальному виробництві «АРЦ» було освоєно цифрові технології.

2009 р.                – в «АРЦ» освоєно виробництво фотограмметричної продукції.

2010 р.                – в «АРЦ» освоєно виконання геологічних досліджень.

2011 р.                – «АРЦ» перша з українських компаній перемогла у тендері в одній із країн Європи як генеральний підрядник.

2012 р.                – в «АРЦ» освоєно виробництво картографічної продукції.

2013 р.                – в «АРЦ» освоєно виготовлення геоінформаційних систем.

2014 р.                – в «АРЦ» освоєно виконання тепловізійної аерозйомки.

2018 р.                – в «АРЦ» освоєно створення TrueOrtho (справжніх ортофотопланів) та 3D моделей.

2022 р.                – з 24 лютого 2022 року, через повномасштабну агресію рф на територію України, «АРЦ» призупинило свою діяльність. Роботи з виконання аерозйомки за кордоном були передані дочірньої компанії ПрАТ “Авіакомпанія “Колумбус”. До серпня 2022 року, завдяки неймовірним зусиллям колективу та неоціненній допомозі партнерів із Грузії, діяльність «АРЦ» було відновлено.

Виконані основні проекти

Туркменістан

З 2000 по 2006 рік «АРЦ» практично щороку виконувало аерофотознімальні роботи в Республіці Туркменістан: спочатку на замовлення Державного комітету Туркменістану з геодезії, картографії та кадастру, а потім – Підприємства № 5 Міністерства Оборони. В результаті, було успішно виконано аерофотозйомку Туркменістану, на території понад 120 тис. кв.км.

Роботи з аерофотозйомки виконувались з використанням повітряного судна Ан-30 та аналогової фотокамери ТЕ та ТАФА-10.

Молдова

У 2006 році на замовлення Інституту геодезії, інженерних пошуків та кадастру “INGEOCAD”, «АРЦ» виконало аерофотозйомку м. Кишинів у М1:15000 (230,5 кв.км.).

Республіка Екваторіальна Гвінея

Створення першої геодезичної мережі та перших карт

З 2002 по 2007 рік на замовлення Міністерства інфраструктури Республіки Екваторіальна Гвінея в країні було створено геодезичну мережу 1-го класу, виконано аерофотознімальні роботи материкової частини країни (понад 26 тис. кв.км.), вперше в країні створено топографічну карту масштабу 1:5000 всю територію та масштабу 1:2000 на територію 32 населених пунктів країни.

Створення проекту національної метеослужби

З 2010 до 2011 року на замовлення Уряду РЕГ, «АРЦ», спільно з провідними спеціалістами Гідрометеослужби України, розробило проект створення Національної метеослужби Республіка Екваторіальна Гвінея.

Створення картографічної основи для будівництва ГЕС в джунглях

З 2011 до 2012 року «АРЦ» виконало топографо-геодезичні роботи для проектування та будівництва ГЕС Sendje на р. Wele.

В умовах непрохідних джунглів та відсутності погоди придатної для виконання аерофотозйомки або космічної зйомки, був використаний комбінований метод виготовлення топографічних карт М1:10 000, М1:5 000, М1:1 000, що поєднує використання аерофотозйомки та наземні інструментальні вимірювання.

Виконання геологічного картування

З 2010 по 2013 рік на замовлення Міністерства енергетики «АРЦ» виконало геологічне картування материкової території країни в масштабі 1:200 000. Було проведено польові дослідження ресурсного потенціалу (геологічні маршрути – 3810 км; зразки гірських порід та руд – 4603 шт.); 26 шт.), лабораторно-аналітичні дослідження зразків гірських порід та руд, складено карти геологічного змісту, узагальнено всі геологічні дослідження, що проводилися в країні з 1947 року.

Створення морських навігаційних карт

2014 року «АРЦ» створило векторні дані узбережжя Гвінейської затоки для морських навігаційних карт Республіки Екваторіальна Гвінея.

Україна

Проект МБРР «Видача державних актів на право власності на землю у сільській місцевості та розвиток кадастру».

Проект стартував на території України у 2006 році. На цей час жодна українська компанія не відповідала кваліфікаційним вимогам МБРР і не могла взяти участь у тендерах. Закордонні переможці тендерів, у зв’язку з тим, що первинні матеріали аерофотозйомки є секретними, зверталися до «АРЦ» для виконання аерофотозйомки.

Так, у період:

  • з 2006 по 2009 роки на замовлення компанії Marmanet Organization & Project Management Ltd та Taldor Computers System Ltd (Ізраїль), «АРЦ» виконало аерофотозйомку 9 областей України (Київська, Чернігівська, Черкаська, Львівська, Волинська, Закарпатська, Житомирська, Рівненська, Хмельницька) ;
  • з 2007 по 2010 рік на замовлення BlomInfo A/S (Данія) – виконало аерофотозйомку 5 областей України (Одеська, Вінницька, Івано-Франківська, Тернопільська, Чернівецька)

Аерофотознімальні роботи до 2007 року виконувались з використанням повітряного судна Ан-30 та аналогової аерофотокамери RC-30.

З 2007 року на зміну аналоговому устаткуванню було освоєно цифрові аерофотокамери Microsoft Vexcel UltraCam X та Trimble (Rollei) AIC Pro 65+, авіаційний лазерний сканер Optech ALTM Gemini, а замість літака Ан-30 був введений в експлуатацію літак Beechcraft King Air C-90A.

Вже у 2008 році, завдяки технічному переозброєнню виробництва та набутому досвіду, «АРЦ» стало єдиною компанією-резидентом України, яка відповідала всім вимогам МБРР, які висуваються до виконавців робіт за проектом, і перемогло в останніх тендерах. В підсумку:

  • з 2009 по 2012 рік на замовлення Державного агентства земельних ресурсів України (нині – Держгеокадастр ), «АРЦ» виконало повний комплекс робіт (аерофотозйомка, створення цифрової моделі рельєфу та ортофотопланів, виготовлення базової та індексно-кадастрової карти) на територію.
  • з 2010 по 2012 рік, аналогічні роботи були виконані на територію ще 4-х областей України: Донецька, Дніпропетровська, Луганська, Харківська.

Паспортизація автомобільних доріг

З 2006 до 2009 року, «АРЦ» виконувало топографо-геодезичні роботи для паспортизації автомобільних доріг України:

  • з 2006 по 2009 рік на замовлення Служби автомобільних доріг у Миколаївській області – автодороги загальною довжиною 456,6 км;
  • з 2007 по 2009 рік на замовлення Служби автомобільних доріг у Херсонській області – автодороги загальною довжиною 577,5 км;
  • з 2008 по 2009 рік на замовлення АТЗТ «Київсоюздорпроект» автодороги Сімферополь-Алушта-Ялта загальною довжиною 378,0 км.

У 2009 році, ґрунтуючись на отриманому досвіді, «АРЦ» спільно з провідним галузевим фахівцем Миколою Гуковим розробило галузевий стандарт електронного паспорта автомобільної дороги СОУ 45.2-00018112-038:2009. Відповідно до якого було розроблено «Програму паспортизації автомобільних доріг України державного значення».

Створення аеронавігаційної інформації (АНІ)

З 2012 по 2015 рік, «АРЦ» створило електронну базу даних про місцевість (близько 599 тис. кв.км.) та перешкоди (577 штучних перешкод висотою понад 100м) на район 1 ICAO території України, необхідну для виконання Україною рекомендацій ICAO щодо переходу на цифрові технології для автоматизованого керування аеронавігаційною інформацією.

З 2012 по 2021 роки, «АРЦ» виконало топографо-геодезичні роботи для сертифікації 9 аеродромів України: “Бориспіль”, “Харків”, “Львів”, “Дніпро “, “Одеса”, “Ужгород”, “Вінниця”, “Біла Церква”, “Чернівці”.

Тепловізійна аерозйомка

З 2014 по 2015 рік, в період опалювального сезону, на замовлення ПАТ «Київенерго», «АРЦ» виконало тепловізійну аерозйомку (ТАС) на частину території м. Києва (367 кв.км.) з метою дистанційної діагностики стану теплових мереж та уточнення їх планового розташування. При цьому фахівцями ПАТ «Київенерго» у понад 70% випадків було підтверджено наявність аварійно-небезпечних ділянок, виявлених дистанційно.

Такі роботи в Україні виконувалися вперше. При їх виконанні використовувалися гелікоптер Мі-2 та авіаційний тепловізор TABI-1800 (компанії ITRES, Канада).

Створення геоінформаційних систем

З 2012 «АРЦ» стало створювати геоінформаційні системи, які дозволяють клієнтам зручно використовувати та впорядковувати геопросторову інформацію, одержувану від “АРЦ” та з інших джерел.

Оновлення картографічної основи міст для землеустрою та містобудування на замовлення місцевих органів самоврядування.

  • з 2012 по 2021 рік, на замовлення найбільших міст : Київ, Харків, Одеса, Львів, Дніпро, Чернівці, Ужгород, Полтава, Суми, Рівне та ін. – виконані аерофотозйомка з роздільною здатністю від 5 – 15 см/піксель, створені ЦМР, ортофтоплани і Trueortho, виготовлені топографічні плани М1:2000 та 3D – моделі.

Оновлення картографічної основи території України

  • з 2017 року, в рамках державної програми зі створення комплексних планів розвитку територій територіальних громад, таких як Маріупольська ТГ, Львівська ТГ та ін. “АРЦ” виготовило топографічні карти М1:10000 на загальну площа 195 кв.км., та топографічні плани М1:2000 на загальну площу 54 кв.км.;
  • у 2021 році, в рамках технічної допомоги Картографічного управління Норвегії були виготовлені топографічні карти М1:50000 на частину території України (99 номенклатурних планшетів ).

Визначення розташування ліній електропередач та інший інфраструктури електроенергетики.

  • з 2017 по 2019 рік, на замовлення керуючих компаній електромережами, “АРЦ” виконало інвентаризацію та визначило координати об’єктів енергетичної інфраструктури кількох областей України.

Волонтерська допомога у відображенні агресії РФ проти України

У 2014 та 2022 роках “АРЦ” забезпечувало органи місцевого самоврядування, підрозділи спецслужб, ЗСУ, Територіальної оборони, прикордонних військ, компанії розробляючи сучасне озброєння, необхідні їм картами та іншими геопросторовими даними

  • у 2014 році були надані актуальні ортофотоплани на території Донецької, Луганської, Дніпропетровської, Харківської областей, Автономну республіку Крим та інших територій проходження державної Межі ;
  • з 2014 по 2022 роки були надані топографічні дані компанії, яка розробила «ГІС Арта », призначену для підвищення прицільності стрільби артилерією різних родів військ ;
  • у 2022 році був підготовлений поект і знайдено фінансування для забезпечення ЗСУ топографічними картами М1: 50 000;
  • з 24 лютого, початку повномасштабного вторгнення РФ на територію України до травня 2022 року, практично всі співробітники “АРЦ”, незалежно від місця розташування та умов, використовуючи всі доступні засоби та методи забезпечували підрозділи оборони різноманітними топографічними даними.

Литва

Накопичений досвід виконання робіт та обладнання, що застосовується, дозволили до 2011 року почати брати участь у тендерах країн Європейського союзу, що проводяться урядовими установами, конкуруючи з провідними європейськими копаннями.

У 2011 році, «АРЦ» перемогло у тендері, що проводиться Національною земельною службою при Міністерстві сільського господарства Литви:

  • з 2012 по 2013 рік було виконано роботи з аерофотозйомки та створення ортофотопланів на всю територію Литви (65,3 тис. кв.км. ) з роздільною здатністю 30 см/піксель.

Особливо варто відзначити, що за всю історію виконання аналогічних робіт на території цієї країни, вперше була виконана аерофотозйомка територій, що межують з Російською Федерацією завдяки отриманому «АРЦ» персонального дозволу від Уряду Російської Федерації.

  • з 2018 по 2020 рік були виконані роботи з аерофотозйомки та створення ортофотопланів на всю територію Литви (65,3 тис. кв.км. ) з роздільною здатністю 25 см/піксель.
  • у 2019 році була розроблено технологія створення спрощених ортофтопланів для Національної земельної служби Литви, що дозволяло замовнику оперативно (протягом 1-2 тижнів) після виконання аерофотозйомки отримувати ортофтоплани.

Угорщина

На території цієї країни «АРЦ» почало працювати як підрядник угорської компанії EUROSENSE Belfotop NV:

  • у 2008 році «АРЦ», в рамках Державної програми з оновлення картографічних матеріалів на територію країни, виконало аерофотозйомку 22,8 тис. кв.км (24,5% території країни), в основному її гірських районів, де місцеві аерофотонаймачі були малоефективні;
  • у 2015 році «АРЦ» виконало аерофотозйомку 49,8 тис. кв.км. (53,5% території країни).
  • у 2022 році виконано аерофотозйомку 39,3 тис. кв.км. (42,3% території країни );
  • у 2023 році виконано аерофотозйомку 82,5 тис. кв.км. (88,7% території країни).

Аерофотозйомка виконувалася з роздільною здатністю 36 см/піксель

Румунія

Ефективне та якісне виконання робіт «АРЦ» дозволило продовжити співпрацю з EUROSENSE Belfotop NV вже на території Румунії:

  • 2009 року, в рамках Державної програми з інвентаризації земель сільськогосподарського фонду, «АРЦ» виконало аерофотознімання 47,7 тис. кв.км. (20,0% території країни).

Болгарія

На території цієї країни роботи виконували як підрядник угорської компанії EUROSENSE Belfotop NV :

  • 2022 році виконано аерофотозйомку 9,6 тис. кв.км. (8,6 % території країни);
  • 2023 році виконана аерофотозйомка 13,8 тис. кв.км (12,4 % території країни).

Аерофотозйомка виконувалася з роздільною здатністю 36 см/піксель.

Вірменія

У рамках проекту Картографічного управління Норвегії «Інструменти для сталого управління земельними ресурсами», відповідно до концепції створення Національної інфраструктури геоданих (NSDI) та директиви Європейського Союзу Inspire :

  • з 2014 по 2015 рік, на замовлення Картографічного управління Норвегії та Державного комітету кадастру нерухомості Вірменії, «АРЦ» виконало роботи зі створення цифрових ортофотопланів окремих ділянок території країни (міські райони з роздільною здатністю 10 см/пікс. – 294 кв.км.; сільські райони з роздільною здатністю 20 см/пікс (13,5 тис. кв.км. ).

Грузія

У рамках проекту Картографічного управління Норвегії “Інструменти для сталого управління земельними ресурсами”:

  • з 2015 року на замовлення Картографічного управління Норвегії та Національного агентства публічного реєстру Міністерства юстиції Грузії, «АРЦ» виконує роботи зі створення цифрових ортофотопланів частини території Грузії (40,0 тис. кв.км. ) з роздільною здатністю 20 см/пікс.
  • у 2015 році, «АРЦ» виконало роботи з виготовлення геоданих (аерофотозйомка, цифрові ортофототоплани -200 кв.км.; та лінійні карти-50 кв.км. ) з роздільною здатністю 10см/пікс. на частину території Грузії, що зазнала затоплення в результаті виходу з берегів річки Вере.
  • у 2016 році, «АРЦ» на замовлення Картографічного управління Норвегії розробило “ Керівництво операторам з виготовлення лінійних карт” для цілей Національного агентства громадського реєстру Міністерства юстиції Грузії.
  • у 2017 році, «АРЦ» на замовлення проектної компанії та АТ “Державна Електросистема Грузії” було виконано аерофотозйомку та лазерне сканування з метою отримання даних для проектування ЛЕП в умовах високогірної місцевості.
  • У 2017 році на замовлення MGGP SA (Польща) було виконано авіаційне лазерне сканування із щільністю 2 т/кв.м. території р. Арагві (площею 236 кв.км.) для цілей Polish Center for International Aid.
  • з 2022 по 2023 рік на замовлення Національного агентства публічного реєстру Міністерства юстиції Грузії було створено лінійні карти стандарту “А” (М1:2000) та стандарту “В” (М1:10000) на територію близько 9000 кв.км.
  • у 2022-2023 роках, на замовлення Національного агентства публічного реєстру Міністерства юстиції Грузії, “АРЦ” спільно з MGGP Aero виконані роботи з аерофотозйомки та створення ортофотопланів понад 20 тис. кв.км. (близько 28,7% території країни), з роздільною здатністю 20 см/піксель.

Чеська Республіка

У рамках співпраці “АРЦ” з румунською та чеською компаніями на замовлення Державне управління геодезії та кадастру :

  • у 2018 році, «АРЦ» були виконано аерофотозйомка та виготовлені орієнтовані (прив’язані до системи координат) знімки на 14,74 тис. кв.км. (близько 18% території країни) з роздільною здатністю 15 см/піксель

Казахстан

  • у 2016 році виконано зйомку території площею близько 76,00 тис. кв.км за 3 тижні, за наявності всього 13 знімальних днів, у календарний період, коли знімальна погода зазвичай відсутня.

Фахівці що зіграли ключову роль у становленні та розвитку «АРЦ»

  • Борис Козлов – Заслужений працівник транспорту України, один із найкращих фахівців у галузі аерозйомки в СРСР
  • Володимир Тарасов – Заслужений працівник транспорту України, легендарний льотчик та командир авіаескадрилії Київського об’єднаного авіазагону
  • Микола Гуков – найкращий фахівець з інформаційного забезпечення автодорожньої галузі України
  • Анатолій Бондар – перший керівник (у незалежній Україні) Головного управління геодезії та картографії
  • Міклош Гросс – один з найкращих фахівців у галузі аерозйомки та фотограмметрії Угорщини та Європи.
  • Валерій Панченко – геніальний програміст та навігатор України
  • Сергій Булгаков – один із найкращих фахівців у галузі фотограмметрії України
  • Валентин Сулима – один із найкращих фахівців у галузі фотограмметрії та картографії України